Jak wybrać lakier do parkietu i schodów drewnianych po cyklinowaniu?

  • wylakierowana podłoga drewniana

Drewniane schody i parkiet powinny po cyklinowaniu zostać polakierowane, aby zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami, zabrudzeniami, działaniem wody i innych czynników, które wpływają na nie niekorzystnie. Warstwy lakieru nie tylko chronią drewnianą podłogę, ale też nadają jej połysk i uwydatniają jeszcze bardziej piękno samego drewna. Najważniejsze to, aby do tego celu wybrać lakier, który sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Oto kilka podpowiedzi.

Czym kierować się przy wyborze lakieru do podłóg drewnianych po cyklinowaniu?

Cyklinowanie parkietu powoduje starcie starych warstw lakieru i zniszczonego drewna i odsłonięcie surowych powłok drewnianych, które będą wymagały zabezpieczenia lakierem. Na rynku pojawiają się różne rodzaje lakierów i czasami człowiek ma problem z tym, który wybrać. Różnią się od siebie nie tylko czasem schnięcia, ale i składem chemicznym, a także wykończeniem powierzchni drewnianych. Przy wyborze należy kierować się:

- gatunkiem drewna podłóg drewnianych

- miejscem stosowania i wizualnym efektem, jaki ma dać po położeniu

- stopniem obciążenia nawierzchni

Jakie lakiery do parkietu / schodów po cyklinowaniu?

Biorąc pod uwagę pierwszy z powyższych czynników w przypadku dębowych parkietów drewnianych, podobnie jak i innych podłóg z liściastych gatunków drewna dobrze sprawdzi się lakier poliuretanowy. Jednak zanim zacznie się lakierowanie podłogi dębowej, czy tej zrobionej z innych gatunków drzew o dużej zawartości garbników, należy zastosować lakier podkładowy neutralizujący, aby miejscowo nie przyciemnić drewna. Do drewnianych parkietów zrobionych z drzew iglastych najlepiej dobierać lakiery spośród alkidowych, uretanowych i uretanowo-alkidowych.

Lakier wodny czy chemiczny?

Jeśli chodzi o miejsce stosowania, to najbardziej problematyczna może okazać się konieczność używania podłóg lub schodów na bieżąco, a czas schnięcia lakieru na to nie pozwala. Jeżeli musi się korzystać ze schodów albo danego pomieszczenia, np. z korytarza, czas schnięcia jest tu szczególnie istotny. Najlepiej zastosować wtedy szybkoschnący lakier wodny. Ponadto tego typu lakiery można stosować do nadawania dodatkowego efektu wizualnego — świeżego drewna, efektu niewidzialnej powłoki, drewna naturalnego, intensyfikującego jasną barwę drewna itp... Można też połączyć olejowanie z lakierowaniem tą techniką, tworząc powierzchnie barwione zabezpieczone dodatkowo lakierem. Lakier wodny ze względu na czas schnięcia i nietoksyczność zalecany jest, gdy mieszka się w domu, w którym będzie przeprowadzana renowacja. Ponadto niektóre tego typu lakiery mają przyspieszony czas dojrzewania zamiast 7 dni tylko 3 czy nawet 12 godzin. Niektóre z nich można także łączyć z olejem tworząc piękne połączenie podłogi drewnianej olejowanej zabezpieczonej dodatkowo lakierem. 

Z kolei lakierowanie podłogi lakierem chemicznym da trwalszą ochronę (szczególnie dwuskładnikowym). Jest to istotne w miejscach z dużym stopniem obciążenia nawierzchni i często eksploatowanych. Może być też szczególnie ważne, jeśli ma się w domu zwierzęta, czy małe dzieci rozrzucające po podłodze, co im wpadnie w ręce. Najlepszy lakier z trwałą ochroną przyda się również, gdy ma się tendencję do chodzenia po schodach czy danych pomieszczeniach w brudnych, a czasem mokrych butach (klatka schodowa, wyjście na ogród). Jednak lakiery chemiczne schną i dojrzewają dłużej, a z czasem po wypolerowaniu powierzchni parkietów drewnianych podczas eksploatacji mogą stać się bardziej śliskie niż lakiery na bazie wody. Wydzielają też toksyczne opary do czasu, aż powłoka w pełni dojrzeje (nawet do 14 dni po ostatnim lakierowaniu). Jest to opcja dla inwestorów, którzy nie mieszkają w miejscu przeprowadzenia renowacji. Warto również podkreślić że starzejące się lakiery chemiczne po kilku latach ciemnieją bardziej niż lakiery wodne.

Lakierowanie podłogi – co wybrać połysk, czy mat?

Pozostaje jeszcze kwestia odcienia lakieru. Na rynku są lakiery typu: połysk, półpołysk, mat, głęboki mat oraz lakiery supermatowe. Tę decyzję każdy musi podjąć sam, mając świadomość, że będzie to stanowiło ważny element aranżacyjny przez szereg lat. Jeśli chce się rozświetlić wnętrze i optycznie powiększyć pomieszczenie, lepiej zdecydować się na podłogę z połyskiem. Elegancji natomiast może dodać polakierowanie podłogi lakierem matowym, szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, czy cechujących się prostotą lub wręcz surowością. Matowy odcień spowoduje że wygląd drewnianej podłogi będzie bardziej naturalny a ponadto brud i powstające z czasem rysy na powierzchni lakieru matowego będą mniej widoczne niż na lakierze typu połysk.

Lakierowanie podłogi drewnianej po cyklinowaniu jest konieczne, aby ją dobrze zabezpieczyć. Zarówno lakier wodny, jak i chemiczny ma swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Skutecznie doradzą w tym, pomogą wybrać lakier, jak i polakierują drewnianą podłogę czy schody fachowcy z naszej firmy