Na czym polega i ile kosztuje cyklinowanie podłogi drewnianej?

  • cyklinowania podłogi

Drewniana podłoga, czy to w formie parkietu, czy desek przyciąga uwagę pięknym usłojeniem drewna, ociepla wizualnie wnętrze i dodaje mu klimatu. Nawet zadbana po latach może wymagać renowacji, ponieważ drewno reaguje na temperaturę i wilgotność w otoczeniu. Zabiegiem przywracającym jej piękno jest cyklinowanie, które warto przeprowadzać nawet wtedy, gdy jeszcze nie ma dużych zabrudzeń. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu i co ma wpływ na cenę? Sprawdźcie.

Na czym polega cyklinowanie parkietu czy podłogi z desek?

Cyklinowanie podłogi drewnianej to inaczej zeszlifowanie jej wierzchniej warstwy wraz z lakierem. Drewno pod tym względem jest lepszym materiałem w użytkowaniu, niż wiele innych, ponieważ nawet poplamione, czy powierzchniowo uszkodzone da się łatwo i szybko odnowić poprzez zdarcie zniszczonej warstwy, pod którą ukazuje się kolejna. Tę właściwość drewnianych podłóg właśnie wykorzystują cykliniarze w przywracaniu im dawnego wyglądu. Cyklinowanie parkietu jednak może także nadać mu zupełnie odmienny wygląd niż uprzednio. Z reguły zawsze po jego przeprowadzeniu podłoga jest jaśniejsza niż przed szlifowaniem. Wynika to z faktu, że drewno z biegiem lat ciemnieje. Jednak ostateczny wygląd może podłodze nadać zastosowanie po cyklinowaniu odpowiednich zabiegów impregnujących.

Na podłogach najmniej zniszczonych najprostszym i najbardziej ekonomicznym rodzajem renowacji jest cyklinowanie parkietu cienkowarstwowe, czyli: zeszlifowanie starego lakieru z parkietu, wypolerowanie go i ponowne polakierowanie lub zaolejowanie.

Przy bardziej zniszczonych podłogach konieczne mogą być dodatkowe zabiegi takie jak:

- cyklinowanie zgrubne (z podrównaniem powierzchni podłogi),

- szlifowanie wyrównujące,

- wymiana popękanych, zbutwiałych i poczerniałych desek na nowe,

- podklejenie odspojonych klepek (skrzypiąca podłoga),

- wypełnienie szczelin między deskami (szpachlowanie),

- na końcu polerowanie i lakierowanie lub olejowanie.

Szpachlowanie, wymiana desek i podklejanie podłogi wymagają zastosowania dodatkowej chemii — profesjonalnych klejów i szpachli. Cyklinowanie parkietu zgrubne i szlifowanie wyrównujące to także znacznie większa ilość zużytych materiałów ściernych.

Od czego zależy cena cyklinowania podłogi?

Na to, ile kosztuje cyklinowanie parkietu, wpływ ma szereg czynników. Liczy się nie tylko sama jego powierzchnia, ale też jego aktualny stan, czyli stopień zniszczenia podłogi oraz to, czego oczekuje inwestor. Oznacza to, że cena cyklinowania zależy też od rodzaju, jakości i ilości użytej chemii oraz ilości wykonanych zabiegów na danej podłodze.

Jeśli parkiet nie jest za bardzo zniszczony, ale chce się go odświeżyć, wystarczy cienkowarstwowe cyklinowanie podłogi drewnianej i jest to najtańsza opcja. Natomiast cyklinowanie starego parkietu o dużym zabrudzeniu i zniszczeniu, kiedy będzie konieczne zastosowanie zabiegów dodatkowych, będzie droższe. Nie zawsze też da się je przeprowadzić. Taki zabieg nie będzie miał sensu, jeśli parkiet jest zbyt cienki lub ma zniszczone także te głębokie warstwy. Tak się dzieje po zalaniach, w środowiskach zawilgoconych, kiedy pod nim tworzy się grzyb. Wtedy konieczne jest zerwanie podłogi i jej wymiana. Koszt cyklinowania podłogi wzrośnie również, jeśli inwestor ma wymagania dotyczące zmiany koloru parkietu, czy zastosowania większej ilości warstw kleju po cyklinowaniu. Cena cyklinowania parkietu będzie wyższa także w przypadku, gdy ma on dużo nierówności lub szczelin, które trzeba wypełnić albo zawiera zbutwiałe pojedyncze deseczki, które muszą być wymienione.

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi / parkietu?

Cena cyklinowania może okazać się inna w zależności od województwa, w którym przeprowadza się cyklinowanie podłogi drewnianej.

Na ogół rozpiętość cenowa profesjonalnie wykonanej usługi w woj. mazowieckim waha się od 70 do 150 zł/m2 - w zależności od ilości dokonanych zabiegów i jakości użytych materiałów.

 

Jak widać, ciężko jednoznacznie określić, ile kosztuje cyklinowanie parkietu bez poznania szczegółów koniecznych do zrealizowania usługi. Koszt cyklinowania ustalany jest indywidualnie po wstępnej ocenie. Jeżeli interesuje cię usługa cyklinowania parkietu, nie musisz szukać daleko. Znajdź cykliniarza w naszej firmie, który powie ci, z jakimi wydatkami będziesz musiał się liczyć.