Barwienie podłóg i schodów

  • podłoga po barwieniu

Barwienie: bejcami wodnymi i na bazie oleju, barwienie olejem - robimy próbki przed koloryzacją i podjęciem decyzji

Zabezpieczanie powierzchni barwionej lakierem - w celu utrwalenia koloru

Sposoby barwienia drewna

Olejowanie jest najlepszą, dostępną obecnie, metodą barwienia drewna. Stosując dostępne na rynku fabrycznie koloryzowane lakiery, czy też lakiery z domieszką barwnika, nie otrzymamy takie efektu, jaki możliwy jest do osiągnięcia przy zastosowaniu olejowania. Wiąże się to z tym, że tylko olej wnika głęboko w strukturę drewna, natomiast lakier pozostaje na powierzchni, jedynie ją przykrywając. 

Dodatek barwnika do lakieru sprawia, że pokrywana jest cała jego struktura. Z każdą położoną warstwą drewno zyskuje coraz bardziej jednolity kolor. Wraz ze wzrostem ilości warstw lakieru zwiększa się jego krycie, a co za tym idzie ujednolica się kolor drewna tracąc niezwykły rysunek każdej deski.

Podczas olejowania barwnik i olej wnikają w drewno. Olej bez dodatku barwnika wyciąga z drewnianych powierzchni naturalny kolor, wyostrza i zwiększa kontrast słojów, a także nabłyszcza drewno. Olejowanie sprawia, że drewno zyskuje niezwykły i niepowtarzalny efekt wizualny. Pomieszanie oleju z barwnikiem wyraźnie wyostrza usłojenie drewna. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia nawet podczas stosowania ciemnobrązowych i całkowicie czarnych barwników. Niezależnie od koloru barwnika, stosowanie oleju, daje gwarancje zachowania widocznego rysunku i struktury drewna, typowej dla wybranego gatunku. 

 

Bardzo istotną kwestią jest zabezpieczenie efektu olejowania. Warto wiedzieć, że samo olejowanie podłogi lub schodów nie utrzyma swojego efektu wizualnego przez dłuższy czas. W celu utrzymania efektu olejowania konieczne jest zabezpieczenie drewna warstwą lakieru. Zabieg ten pomoże zapobiegać matowieniu drewna, zabezpieczy je przed wnikaniem brudu, wilgocią i zarysowaniami. Priorytetowy wydaje się fakt, iż lakierowanie pozwoli na utrzymanie schodów w dobrej kondycji wizualnej przez wiele lat po przeprowadzeniu renowacji. Schody pokryte lakierem nie wymagają przeprowadzania kosztownych, okresowych pielęgnacji.