Jak odnowić stare schody?

  • renowacja starych schodów drewnianych

Wewnętrzne schody wykonane z drewna mają urok szczególny. Ocieplają wizualnie wnętrze i dodają mu klimatyczności. Mimo że z reguły odznaczają się dużą trwałością, przychodzi jednak taki moment, że stare schody drewniane tracą swój dawny wygląd i ulegają zniszczeniom. Kiedy renowacja schodów drewnianych ma sens i jak je odnowić bez cyklinowania? Sprawdźcie.

Kiedy renowacja schodów drewnianych jest konieczna?

Stare schody drewniane można odnowić, jeśli nie uległy zupełnej degeneracji i cała konstrukcja nie stwarza niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Drewno jest materiałem higroskopijnym i łatwo chłonie wodę, a w zbytnio przesuszonych wnętrzach wysycha. Przy właściwej pielęgnacji może zachować swój wygląd przez długie lata, ale jak każdy materiał prędzej czy później ulega przebarwieniom, czy zarysowaniom. Na stopniach starych drewnianych schodów i niektórych elementach poręczy widać wytarte z lakieru / farby coraz bardziej czerniejące smugi, mogą pojawiać się zadry. To najwyższy czas, żeby powstrzymać dalszą degenerację drewna i znak, że powłoka ochronna powierzchni schodów już została zniszczona a niewidoczne gołym okiem pleśnie zaczynają wchodzić w jej strukturę. W efekcie tego dalsze uszkodzenia będą coraz szybciej postępowały i coraz głębiej wchodziły w drewno, więc tym głębiej trzeba je będzie potem szlifować. Renowacja schodów drewnianych to zawsze mniejszy wydatek niż wymiana na nowe, które wraz z demontażem starej konstrukcji kosztują od 15 000 zł wzwyż. Za tym, aby odnowić stare schody, mogą przemawiać też względy sentymentalne, które są nie mniej ważne od tych praktycznych.

Jak odnowić stare schody bez cyklinowania?

Czy da się odnowić stare schody bez cyklinowania? Jeżeli ma się na myśli nieużywanie cykliniarki ani ręcznej cykliny, to tak i nawet będzie to wskazane. Trzeba dokładnie usunąć stary lakier/farbę szlifując całość, potem jak najdokładniej odpylić i na końcu zabezpieczyć powłoką ochronną. Jednak zrobienie całości ręcznie jest bardzo czasochłonne. Najlepiej połączyć metody maszynowe z ręcznymi.

Ponadto, żeby prawidłowo zabezpieczyć schody, trzeba dokładnie zeszlifować stare warstwy lakieru (najczęściej już pociemniałego) i zniszczoną poczerniałą warstwę drewna, nie deformując przy okazji elementów konstrukcyjnych schodów. Najlepiej całość zabezpieczyć jak najtrwalszym lakierem, ponieważ schody to zazwyczaj element intensywnie eksploatowany. Warto zadbać o to, aby miał on podwyższony współczynnik antypoślizgowy.

Jak odnowić stare schody drewniane pokryte farbą olejną?

Jeszcze bardziej skomplikowaną i trudną do przeprowadzenia czynnością jest usunięcie ze starych drewnianych schodów niesławnej w środowisku parkieciarskim farby olejnej. Są to zazwyczaj kilkudziesięcioletnie, a czasem i ponad stuletnie konstrukcje. Farba olejna kładziona w okresach PRL to bardzo odporny, ale i aplikowany na grubo materiał, który dodatkowo topi się w trakcie standardowego szlifowania maszynowego. Z tego względu mało kto chce się usuwania tego z powierzchni schodów podejmować, zazwyczaj dając zaporowe ceny takiej usługi, bo jest to skomplikowane, żmudne i niezwykle czasochłonne zajęcie. Renowacja schodów drewnianych wiążąca się z koniecznością usuwania farby olejnej jest bardzo trudna do wykonania ręcznie. Zaleca się do tego użycie specjalistycznych maszyn umiejących taką farbę ściąć albo zetrzeć, przetopić i pochwycić tak, żeby nie zachlapała otoczenia. Można również próbować to zrobić ręcznie na gorąco, używając szpachelki, ale i tak trzeba będzie potem całość przeszlifować, co jest jeszcze bardziej czasochłonne. W tym przypadku najtrudniejszą kwestią jest znalezienie renowatora, który chciałby się podjąć usunięcia starych powłok po cenie dużo niższej niż wymiana całych schodów na nowe.

Renowacja starych schodów wymaga podstawowej wiedzy i umiejętności, a także dużej dozy cierpliwości. Warto się jednak tego podjąć przywracając im dawny urok. Jeśli jednak nie posiada się wystarczająco dużo czasu lub nie wie, jak się do tego zabrać, można powierzyć odnowienie drewnianych schodów firmie Fancy Floor, która się w tym specjalizuje, a jej fachowcy dadzą im drugie życie. Warto to zrobić, jeśli chce się mieć pewność, że wszystkie etapy renowacji zostaną wykonane prawidłowo, a stare schody drewniane odzyskają dawny blask.