Cyklinowanie i szlifowanie podłogi

  • wypolerowana podłoga

Cyklinowanie - bezpyłowe, wyrównawcze - usunięcie starych powłok ochronnych i deformacji podłogi.

Polerowanie - szlifowanie parkietu wysokowydajnym systemem samoobracających krążków ściernych) dające efekt płaskiej powierzchni porównywalnej do powierzchni stołu.

Szlifowanie krawędzi - tam gdzie nie sięgną maszyny stosujemy szlifierki rantowe i ręczne, pilniki taśmowe.

Gdy zajdzie potrzeba wykonujemy szpachlowanie, zastrzyki stabilizujące lub żywicowanie na odklejonych od wylewki parkietach.

 

Podłoga wykonana z naturalnego drewna pozwala na stworzenie ciepłego i rodzinnego wnętrza. Drewniane parkiety są ponadczasowe i przede wszystkim bardzo trwałe. Zniszczonej drewnianej podłogi nie trzeba usuwać. Wystarczy odnowić parkiet, poddając ją procesowi renowacji drewnianych podłóg.

Renowacja podłogi drewnianej przebiega w kilku etapach. Proces odnowienia podłogi rozpoczyna się od cyklinowania starego parkietu. Kolejnym etapem odnawiania jest polerowanie. W niektórych wypadkach, aby odnowić parkiet konieczne jest zastosowanie specjalistycznych zastrzyków i szpachlowania. Ostatnim etapem renowacji jest, w zależności od preferencji klienta, olejowanie lub lakierowanie oczyszczonej podłogi. 

Na czym polega cyklinowanie?

Cyklinowanie podłogi to proces, który ma na celu usunięcie starej powłoki: lakieru lub oleju. Doświadczony cykliniarz poradzi sobie także z usunięciem niewielkich nierówności. Prawidłowo przeprowadzone cyklinowanie parkietu wiąże się z całkowitym usunięciem starej powłoki, ale także z usunięciem niewielkich dziur, czy wgnieceń. Prawidłowe cyklinowanie parkietu związane jest z zastosowaniem odpowiedniej techniki cyklinowania. Ważne jest, aby prace wykonywać z zachowaniem odpowiedniego kąta w stosunku do położonych desek, w taki sposób, aby nie zrobić zbyt głębokich rys. Źle przeprowadzony proces cyklinowania może spowodować powstawanie wyłamań na luźnych elementach parkietu. 

Nieodpowiednio przeprowadzone cyklinowanie podłogi drewnianej powoduje także powstawanie dziur i głębokich wyżłobień po bębnie, wyłamane krawędzie desek oraz przyczynia się do stworzenia widocznych i głębokich rys.

Cyklinowanie i co dalej? Proces polerowania

Po przeprowadzeniu cyklinowania podłóg należy wykonać polerowanie. Prawidłowo przeprowadzony proces polerowania pozostawia jednolitą i wolną od rys podłogę. Jednolita podłoga jest widoczna niezależnie od rodzaju zastosowanego oświetlenia. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu (szlifierki talerzowej) doświadczony renowator pomoże odnaleźć odklejone deski parkietowe. Deski te można z powrotem przykleić do wylewki, korzystając ze specjalistycznego kleju. Niestety nie ma możliwość doklejenia desek w parkiecie typu mozaika bez ich wcześniejszego demontażu.

W celu bardzo dokładnego wyeliminowania rys i przebarwień nasi renowatorzy wspomagają się dodatkowym ręcznym źródłem światła, a pozostałe drobne rysy likwidują z bliska przy użyciu ręcznej szlifierki.

Błędne przeprowadzenie procesu polerowania może skutkować pojawieniem się widocznych rys, czarnych smug, spowodowanych nadpaleniem drewna, jak również niedoszlifowaniem plam po szpachli. Źle przeprowadzony proces polerowania może powodować powstawanie nierównej płaszczyzny przy ścianach, a nawet wystające nad podłogę niedoszlifowane „rogi” w kątach pomieszczenia.

Duże zniszczenia podłogi - co robić? 

Bardzo zniszczona podłoga wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Dodatkowo możliwe jest przeprowadzenie: szpachlowania, zastrzyków oraz wymianę uszkodzonych desek.  

Szpachlowanie przeprowadza się w celu usunięcia szczelin pomiędzy deskami. W sprzedaży dostępne jest wiele odmian szpachli, jednak tylko dostosowanie rodzaju szpachli do wielkości szczelin i rodzaju lakieru daje gwarancję osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Nieodpowiednio przeprowadzony proces szpachlowania zostawia szczeliny między deskami.

Zastrzyk przeprowadza się w celu naprawy skrzypiącego lub trzeszczącego parkietu. Proces ten rozpoczyna się od nawiercenia podłogi w odpowiednich miejscach, następnie aplikuje się odpowiednią ilość kleju, który zapieczętowuje otwory. Nieodpowiednia aplikacja kleju nie wygłuszy trzeszczenia i spowoduje wybrzuszenie fragment podłogi. Nie wykonuje się zastrzyków na podłogach mozaikowych.

Wymiana uszkodzonych desek polega na wycięciu poczerniałych lub pękniętych fragmentów podłogi. Następnie w ich miejsce wklejane są nowe o tym samym wymiarze i wyglądzie najbardziej zbliżonym do całej podłogi.

Żywicowanie - stabilizacja połogi mozaikowej odklejonej od podłoża i łatanie szerokich szczelin parkietu specjalistyczną żywicą.