Co zamiast cyklinowania parkietu?

Cyklinowanie podłogi drewnianej może ją odnowić, wydobywając z drewna jego dawny urok, a także nadać jej zupełnie nowy wygląd. Jest to jednak dość kosztowna inwestycja i wiele osób zastanawia się, czy istnieją jakieś inne metody na przywrócenie podłodze jej blasku lub zadaje sobie pytania, czy można i jak wycyklinować podłogę samemu. Sprawdźcie, jak poradzić sobie z odnowieniem parkietu.

Jak można odnowić parkiet?

Jeżeli podłoga nie jest bardzo zniszczona, ale lakier nieco się wytarł i widoczne są na niej drobne ryski, można spróbować odnowić ją samodzielnie bez pomocy fachowców. Profesjonalne cyklinowanie parkietu oczywiście pomogłoby najbardziej, ale jeśli chce się ograniczyć koszty, można pokusić się o samodzielne szlifowanie parkietu. Potrzebna będzie do tego szlifierka lub papier ścierny. Zdarcie starej warstwy lakieru jest konieczne, jeśli chce się nadać jej nowy wygląd i naprawić uszkodzenia. Przy używaniu szlifierki lub papieru gruboziarnistego trzeba jednak uważać, aby nie porysować podłogi. Kolejnym etapem jest użycie papieru drobnoziarnistego, który usunie ryski i podłogę wygładzi. Następnie trzeba usunąć powstały podczas prac pył i odczekać kilka godzin, aby ponownie odpylić pomieszczenie, kiedy już opadną wszystkie jego pozostałości, które uniosły się w górę podczas własnoręcznego cyklinowania. Po tych czynnościach można przystąpić do uzupełnienia masą szpachlową zbliżoną do koloru parkietu wszelkich ubytków. Potem konieczne jeszcze będzie ponowne polakierowanie.

Co zamiast cyklinowania parkietu?

Jeżeli podłoga drewniana jest mocno zniszczona, deski szare lub poczerniałe, a profesjonalne cyklinowanie starego parkietu kosztuje za dużo, można rozważyć kilka innych możliwości zamaskowania wad podłogi drewnianej. Są to między innymi:

- Pomalowanie podłogi drewnianej przyciemniającą bejcą, która zamaskuje przebarwienia.

- Zakup mat lub dywanów i przykrycie nimi najbardziej zniszczonych fragmentów. Zamaskują one wizualnie zniszczenia i ochronią podłogę drewnianą przed dalszymi mechanicznymi uszkodzeniami.

- Położenie na wierzchu paneli winylowych sprawiających wrażenie nowej podłogi. Często są one łączone na zatrzask, więc nie ma potrzeby dokupywania klejów montażowych i gruntów ani obróbki wylewki, jeżeli kładzie się je bezpośrednio na parkiet.

- Rozważenie zamiany podłogi drewnianej na bezobsługowe i nie wymagające późniejszych renowacji płytki.

Jak widać, jeśli ktoś chce uniknąć cyklinowania i naprawy starej podłogi ma do wyboru kilka różnych opcji. Większość z nich jednak jedynie przykryje niedoskonałości, ale nie przywróci podłodze jej dawnego piękna. Jeżeli komuś zależy jednak na tym, aby drewniana podłoga odzyskała nieco swojego uroku i nie trzeba było jej przykrywać, pierwsza propozycja wydaje się najbardziej sensowna i może przynieść dobre rezultaty.

Czy warto odnawiać stary parkiet?

Drewno w odróżnieniu od tworzyw sztucznych doskonale poddaje się renowacji. Wystarczy zdjąć uszkodzone, czy przebarwione wierzchnie warstwy i wygląda jak nowe pod warunkiem, że degradacja podłogi nie sięga jego bardzo głębokich warstw. Cyklinowanie starego parkietu jest najlepszą metodą jego odnawiania. Jeśli jednak ktoś nie chce powierzyć tego zadania fachowcom, może pokusić się o ręczne cyklinowanie podłogi w celu usunięcia starego lakieru i przyciemnić bejcą wszelkie przebarwienia. Warto to zrobić, ponieważ warstwy bejcy nie pozbawiają drewna pięknego usłojenia, a jeśli będzie ona w ciemnej tonacji, skutecznie przykryje przebarwienia, a podłoga będzie prezentować się bardzo naturalnie.

Cyklinowanie podłóg drewnianych pomaga odzyskać im dawny wygląd i wydobyć piękno z drewna po usunięciu jego zniszczonych warstw. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom z naszej firmy, ale jeśli ktoś ma dużo czasu i nie chce narażać się na dodatkowe koszty, powyższe wskazówki mogą pomóc w przywróceniu podłodze dobrego wyglądu i funkcjonalności.