Lakierowanie i olejowanie podłogi

  • podłoga po lakierowaniu

Lakierowanie - profesjonalne lakiery chemiczne (wliczając również możliwość lakierowania uretanami dawnej generacji) poprzez współczesne chemoutwardzalne poliuretany i jak i lakiery wodne - jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, szybkoschnące, z dodatkiem krzemionki - w zależności od stopnia obciążenia podłogi i indywidualnego zapotrzebowania. Aspekty, połysk, półpołysk, mat i supermat 

Olejowanie - do wyboru oleje i olejowoski jedno i dwuskładnikowe, łączenie technik olejowania i lakierowania.

Zabezpieczanie podłóg drewnianych - co wybrać?

Drewno należy do najbardziej naturalnych i szlachetnych materiałów w naszych mieszkaniach. Podłoga wyłożona drewnianym parkietem podkreśli i w wyjątkowy sposób ozdobi całe wnętrze, nadając mu ciepła i domowego charakteru. Zadbane drewno podłogowe będzie odpowiednie do każdego rodzaju aranżacji. Kluczową sprawą wydaje się być pielęgnacja drewnianych podłóg. Warto wiedzieć, że drewno nie lubi nadmiaru wilgoci. Aby podłoga wykonana z drewna jak najdłużej cieszyła oko domowników, zabezpiecza się drewnianą podłogę przy pomocy zabiegu lakierowania parkietu lub wykonuje olejowanie podłogi drewnianej. 

Lakierowanie podłogi drewnianej - cel i dostępne rodzaje lakierów 

Lakierowanie podłogi drewnianej wykonuje się w celu zabezpieczenia drewna podłogowego przed wodą, brudem i zarysowaniami. Zabieg ten należy wykonać możliwie najszybciej po cyklinowaniu. Na rynku lakierniczym dostępne jest wiele rodzajów lakierów. Najczęściej używa się lakierów poliuretanowych lub alkidowych na bazie rozpuszczalnika w fazie wodnej lub chemicznej. W sprzedaży dostępne są różne odcienie (aspekty) lakierów, możliwe do stosowania na podłogach i schodach drewnianych. Dostępne są: lakiery błyszczące, półmatowe, matowe, a także lakiery o supermatowym wykończeniu.

Nowością na rynku są lakiery, które wykazują działanie podobne do oleju. Lakiery te swoim działaniem imitują naturalny wygląd drewna, a także podkreślają usłojenie. Ten rodzaj lakieru jest praktycznie niewidoczny na powierzchni drewna. 

Możliwe jest zastosowanie lakierów barwionych. Ich zadaniem jest nadanie wybranego przez klienta koloru drewna. Warto wiedzieć, że ten rodzaj lakieru tworzy powłokę na powierzchni drewna, co powoduje zakrycie naturalnego rysunku drewna.  

 

Który lakier wybrać?

Przed podjęciem decyzji o wyborze lakieru warto określić cel, który chcemy osiągnąć po nałożeniu lakieru. Dobrze jest mieć świadomość, że podłogi lakierowane lakierami wodnymi, zazwyczaj są jaśniejsze, od podłóg, na które został nałożony lakier chemiczny i nadają drewnu bardziej surowy wygląd.

Lakiery wodne wykazują tendencję do szybszego wysychania i wiążą szybciej niż stosowane lakiery chemiczne. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas stosowania lakierów wodnych, nie jest wyczuwalny charakterystyczny ciężki zapach, który jest typowy dla lakierów chemicznych. Podczas stosowania lakierów na bazie wodnej nie uwalniane są żadne toksyczne substancje. Ponadto lakiery wodne mają wiele dodatkowych cech - można uzyskać efekt niewidzialnej powłoki, elekt surowego drewna, są również w ofercie lakiery wodne szybkoschnące, które utwardzają się całkowicie już po 3 dniach od lakierowania, jak również nadające ciepły ton podłodze jaki występował na dawnych uretanowych lakierach chemicznych, bądź też lakiery bielące parkiet.

Lakiery wodne zalecane są do stosowania w mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi i i warunkach braku możliwości przeprowadzenia się na czas remontu, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji podczas schnięcia i dojrzewania powłoki, do czasu jej ostatecznego utwardzenia, a także wykazują większe właściwości antypoślizgowe.

Jednakże, warto wiedzieć, że lakiery na bazie chemicznej (a szczególnie lakiery uretanowe starszej generacji) tworzą grubszą warstwę lakieru, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych. W porównaniu z lakierami na bazie wodnej, lakiery chemiczne tworzą efekt lekkiego przyciemnienia podłogi drewnianej nadając jej cieplejszy ton. Warto wiedzieć, że lakiery chemiczne z biegiem czasu mogą ulec procesowi wypolerowania, co spowoduje, że staną się bardziej śliskie, szczególnie na wilgotnej i mocniej eksploatowanej powierzchni jak schody. Rynek dawnych lakierów uretanowo alkidowych nie odszedł całkowicie w przeszłość, więc dla wielbicieli "starego dobrego śmierdzącego Hartzlacka" nadal znajdziemy odpowiednią ofertę. 

Stosowanie lakierów chemicznych polecane jest szczególnie właścicielom zwierząt domowych, ponieważ żywica alkidowa zdecydowanie lepiej poradzi sobie z zadrapaniami pazurów i moczem zwierząt. Także na powierzchniach intensywnie eksploatowanych np. w mieszkaniach na wynajem.

W naszej ofercie dostępny jest szeroki wybór lakierów renomowanych producentów. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dlatego też chętnie doradzamy naszym klientom dobór odpowiedniego lakieru, ustalając oczekiwania i obciążenia użytkowe odnawianej podłogi. 

 

Kiedy zdecydować się na olejowanie parkietu?

 

Olejowanie podłóg drewnianych to doskonała metoda, która pozwala na podkreślenie rysunku drewna. Olejowana podłoga daje również całkowicie inne wrażenia zmysłowe niż lakierowana - w trakcie chodzenia na boso czuje się ciepło i delikatność drewna. Dzięki olejowaniu drewnianej podłogi w połączeniu z barwnikiem możemy również nadać parkietowi dowolnej barwy. 

Niestety olejowanie podłóg drewnianych nie stwarza warstwy zabezpieczającej przed brudem, wilgocią, plamami i zarysowaniami. Decydując się na olejowanie podłogi należy pamiętać o konieczności pielęgnacji przynajmniej raz do roku. Warto wiedzieć, że nakładanie oleju wiąże się z ryzykiem zostawienia śladów wytarcia przy zbyt intensywnym myciu podłogi. 

Decydując się na zastosowanie kombinacji oleju z lakierem, można uniknąć wyżej wymienionych problemów. Dzięki temu zabiegowi podłoga będzie miała piękny naturalny rysunek i barwę, i jednocześnie zyska także powłokę zabezpieczającą ją przede wszystkim przed brudem. 

Aby powstrzymać zbyt szybkie niszczenie podłóg olejowanych stosujemy wyłącznie technikę łączącą olejowanie z lakierowaniem całej powierzchni.