Czy malowanie podłogi bez cyklinowania to dobry pomysł?

Malowanie podłóg drewnianych w zależności od rodzaju użytej farby może nadać im zupełnie nowy wizerunek lub pomoże wydobyć ze starego drewna jego piękno. Ostatnio ten sposób renowacji staje się coraz bardziej modny, pozwala zaoszczędzić i ustrzec się dużych kosztów związanych z wymianą podłogi. Czy jednak pomalowanie lub polakierowanie drewnianej podłogi bez cyklinowania jest możliwe? Sprawdźcie.

Czy parkiet można pomalować bez cyklinowania?

Malowanie podłogi jest możliwe, a nawet wskazane, jeśli chce się dokonać metamorfozy wnętrza, a kolorystyka starego parkietu zupełnie nie pasuje do zaplanowanej aranżacji lub podłoga posiada brzydkie przebarwienia. Bez cykliniarki się jednak nie obejdzie, ale można ją wypożyczyć i spróbować zrobić to samodzielnie. Jest to z pewnością bardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale jego efekty raczej trudno będzie porównać z profesjonalnie przeprowadzoną renowacją. Trzeba też liczyć się z tym, że prace takie zajmą sporo czasu i muszą składać się z pewnych etapów, z których przeprowadzenia nie można zrezygnować, jeśli chce się osiągnąć zamierzony efekt. Zanim rozpocznie się malowanie podłogi drewnianej, trzeba będzie usunąć z powierzchni stary lakier. W tym celu należy założyć na bęben cykliniarki papier o odpowiedniej gradacji, następnie ją włączyć i jechać po podłodze pod kątem 45 stopni albo wzdłuż desek. Tam, gdzie cykliniarka nie sięgnie (krawędzie podłogi drewnianej przy ścianach i rogi) można szlifować ręcznie albo szlifierką oscylacyjną. Po usunięciu lakieru zakłada się papier niższej gradacji, żeby wyeliminować rysy, po czym zabieg się powtarza. Następnie należy dokładnie odkurzyć podłogę, nałożyć farbę lub lakier za pomocą wałka, lub dużego pędzla i pozostawić do wyschnięcia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wykonanie tych czynności i malowanie podłóg przez wykonawcę bez odpowiedniego doświadczenia może dać nie do końca zadowalający efekt.

Jaką farbą pomalować podłogę drewnianą?

Wszyscy, którzy zastanawiają się czym pomalować podłogę drewnianą, powinni wiedzieć, że w zależności od efektu, jaki ma przynieść, malowanie podłogi możliwe jest użycie różnych środków. Jeśli podłoga ma zachować piękne usłojenie drewna, a nawet je uwydatnić, najlepiej zastosować bejcę, która dostępna jest w różnych odcieniach. W ten sposób jasnemu parkietowi można nadać piękny mahoniowy odcień, niwelując przy okazji mało estetyczne ciemne plamy. Innym sposobem na malowanie podłóg drewnianych jest użycie farby, która pokryje drewno w całości jednolitą powłoką. W ten sposób chcąc rozjaśnić wnętrze, można użyć przeznaczonej do malowania drewna białej farby. Modne jest też malowanie podłogi drewnianej na szaro, szczególnie jeśli planuje się urządzić wnętrze w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Ciekawe efekty może przynieść też malowanie parkietu na szaro.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do malowania podłogi?

Bez względu na to, jaki kolor farby się wybierze, należy zwrócić uwagę na to, aby była przeznaczona do malowania drewna oraz posiadała pewne cechy, które zapewnią trwały efekt. Farba do malowania parkietu musi być wytrzymała na ścieranie, dobrze przyczepna i wygodna w aplikacji, a do tego nietoksyczna. Eksperci polecają malowanie podłogi farbami ftalowymi, które tworzą twarde i dobrze kryjące powłoki. W zależności od efektu, jaki chce się uzyskać, w sprzedaży dostępne są farby dające połysk, satynowe, a także matowe. Polecana jest też innego rodzaju farba do drewnianej podłogi, bardzo odporna na działanie różnych czynników zarówno mechanicznych, jak i chemicznych, a także na promieniowanie UV, emalia chlorokauczukowa.

Drewniana podłoga malowana może służyć jeszcze wiele lat bez konieczności jej wymiany pod warunkiem, że właściwie przeprowadzi się jej renowację. Jeśli chce się osiągnąć trwałe efekty lub brakuje czasu na przeprowadzenie wszystkich prac po kolei, najlepiej powierzyć cyklinowanie i cały proces odnawiania fachowcom z naszej firmy, którzy zrobią to szybko i profesjonalnie.