Czym jest i ile kosztuje renowacja schodów drewnianych?

  • schody drewniane

Drewniane schody niezależnie od swoich funkcji użytkowych mogą być ozdobą domu. Dodają mu przytulności i tworzą przyjazny ludziom mikroklimat. Odpowiednio zadbane emanują pięknem przez długie lata. Każdy materiał jednak poddawany eksploatacji prędzej czy później zużywa się, ulega uszkodzeniom i wymaga renowacji lub wymiany na nowy. Szkoda jednak pozbywać się schodów, które mają swoją historię, a często też unikalny stylowy wygląd. W takim wypadku renowacja schodów drewnianych może zdziałać cuda i z pewnością okaże się tańsza niż nowe schody. Ile kosztuje i od czego zależy jej cena? Sprawdźcie.

Na czym polega renowacja schodów drewnianych?

Renowacja drewnianych schodów to proces obejmujący różne etapy prac. W zależności od stopnia zniszczenia, jak i samej konstrukcji schodów oraz zabezpieczającej je balustrady może obejmować wiele koniecznych do przeprowadzenia czynności. Podstawowe etapy składające się na usługę renowacji schodów dotyczą:

- szlifowania schodów drewnianych

- lakierowania, czy olejowania drewnianych schodów

- renowacji elementów dodatkowych, w tym: wang, belek nośnych, poręczy, balustrady itp...

Proces odnawiania schodów zależy od tego, jakie elementy chce się poddać renowacji. Samo szlifowanie i wyrównanie płaskich elementów drewnianych schodów, czy prostych poręczy można dość szybko wykonać mechanicznie i niektórzy inwestorzy na tym poprzestają, jako wersji najbardziej ekonomicznej. Natomiast dodatkowa renowacja: rzeźbionych ręcznie słupków, poręczy, belek nośnych, wang czy balustrad to głównie ręcznie robione i czasochłonne zadanie nawet dla wprawionego renowatora. Jeśli jednak stare schody drewniane mają odzyskać dawny blask, decydowanie się wyłącznie na poprawę kondycji samych stopni, czy podstopni bez renowacji tych elementów dodatkowych, które często nadają im charakteru, jest błędem. Samo cyklinowanie schodów i polakierowanie ich może zapewnić większe bezpieczeństwo w korzystaniu z nich i poprawi wygląd, ale za jakiś czas, jeśli chce się przywrócić dawny urok całej konstrukcji, warto zdecydować się także na renowację pozostałych elementów.

Od jakich czynników uzależniona jest cena renowacji schodów drewnianych?

Przy renowacji ceny schodów drewnianych mogą być bardzo różne. Zależy to od kilku czynników, które mają wpływ na ostateczny koszt usługi. Jednym z nich jest wielkość powierzchni szlifowania schodów. Przykładowo, jeżeli usługę renowacji schodów przeprowadza się na konstrukcji jednobiegowej prowadzącej na piętro, będzie ona tańsza, niż przy odnawianiu schodów dwubiegowych ze spocznikiem, szczególnie jeśli prowadzą przed kilka kondygnacji. Pokrywanie po cyklinowaniu schodów lakierem także podnosi koszty renowacji, a cena wzrasta odpowiednio do tego, na jaki lakier ktoś się zdecyduje i na ile jego warstw. Dodatkowe urozmaicenia w postaci olejowania albo barwienia schodów również mają wpływ na cenę i tego typu czynności mogą ją znacznie podnieść. Jeśli jednak renowacja schodów drewnianych ma objąć także elementy dodatkowe, cena może jeszcze wzrosnąć. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty renowacji wang (bocznych paneli) w przypadku schodów policzkowych oraz samej balustrady i poręczy. Jeśli posiada ona misterne zdobienia, warto się na to zdecydować, ale to właśnie takie prace są najbardziej żmudne do wykonania, wymagają poświęcenia im sporej ilości czasu i precyzji, co również podnosi koszty. Jednak nawet w takim przypadku cena będzie znacznie niższa niż cena nowych schodów.

Jakie są koszty renowacji schodów drewnianych?

Renowacja schodów drewnianych może kosztować inaczej w poszczególnych województwach. Aby dokładnie wycenić usługę renowacji schodów w danym przypadku, bierze się pod uwagę ilość stopni. W zależności od zapotrzebowania na wyżej wymienione prace cena renowacji schodów w woj. mazowieckim waha się w przedziale od 90 do 240 zł za stopień.

Renowacja drewnianych schodów to czasami dosyć duży koszt, który jednak warto ponieść, aby cieszyć się na nowo ich urokiem. Ceny zależą od kilku czynników, a wzrastają często znacznie, jeśli inwestor decyduje się oprócz szlifowania schodów zlecić także zabiegi dodatkowe oraz renowację balustrady czy poręczy. Jednak z reguły są niższe niż nowa konstrukcja. O szczegóły można zapytać w naszej firmie