Renowacja schodów drewnianych

  • schody drewniane po renowacji

Zeszlifowanie bezpyłowe starych powłok 

Dokładne wyrównanie powierzchni stopni

Usuwanie przebarwień, pęknięć i uszkodzeń

Możliwość renowacji dodatkowych elementów - balustrady, wangi, belki nośne, słupki

Zabezpieczenie lakierem lub olejem,

Możliwość barwienia

Renowacja schodów drewnianych - od czego zacząć?

Schody wewnętrzne wykonane z drewna pięknie prezentują się w każdej aranżacji. Doskonale pasują zarówno do domów o klasycznym wystroju, jak i do nowoczesnych, industrialnych wnętrz. Schody drewniane są uniwersalne i nie wychodzą z mody. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem schodów drewnianych, warto dbać o drewno i regularnie pielęgnować powierzchnię schodów.  Brzydkie, zniszczone i stare schody drewniane można poddać renowacji. 

Na czym polega renowacja schodów?

Aby odnowić schody drewniane przeprowadza się szereg zabiegów. Na prawidłowo przeprowadzoną renowację schodów drewnianych składa się m.in. usunięcie starego lakieru z powierzchni schodów, wyrównanie uszkodzonych stopni. Wyrównywanie schodów obejmuje wyrównanie na płasku każdego stopnia (tzw. trepa) i podstopnia. Proces wyrównywania odbywa się przy użyciu szlifierki rotacyjno-obrotowej typu Rotex RO 150. Prace wyrównawcze na elementach rzeźbionych, takich jak balustrady czy poręcze wykonywane są ręcznie.

Ostatnim etapem odnawiania drewnianych schodów jest nałożenie warstwy zabezpieczającej. Może to być lakier lub kombinacja: oleju i lakieru. 

Renowacja drewnianych schodów - dobór lakieru

Bardzo ważnym elementem renowacji drewnianych schodów jest dobór odpowiedniego lakieru. Warto wiedzieć, że schody są bardzo intensywnie użytkowaną częścią domu. Zastosowany podczas odnawiania schodów lakier powinien być twardy i przede wszystkim odporny na ścieranie. Powinien wykazywać także podwyższony stopień antypoślizgowości. 

Renowacja schodów a listwy przypodłogowe

Najdłużej trwającym i najbardziej czasochłonnym etapem prac związanych z renowacją schodów drewnianych jest docinanie na wymiar listew przypodłogowych przy ścianie i dopasowywanie ich do kształtu schodów. Decydując się na zakup listew, należy pamiętać o zmierzeniu odległości od: najdalej wysuniętej na zewnątrz części stopnia (trepu) do podstopnia, czyli drewnianej, pionowej części między stopniami. 

Podczas prac renowacyjnych każda listwa jest ręcznie wyżłabiana. Wyżłobienie uwzględnia kształt "noska" i jego głębokość. Zakres prac został zobrazowany na zdjęciu poniżej. Ostatnim etapem montażu listew przypodłogowych jest wykończenie akrylem. 

Opis zdjęcia: 

1. Trepy

2. Nosek

3. Podstopień