Jak dbać o nową podłogę

  • podłoga po renowacji

No to doczekaliśmy się efektów - renowacja przeprowadzona, podłoga wygląda jak zdjęcie z projektu - gładka, świeżutka i błyszcząca. Nowe listwy przypodłogowe podkreślają to, nadając pokojom całkowicie nowego wyglądu i świeżej atmosfery.

Ale jak najdłużej utrzymać taki stan pomieszczenia? 

Bardzo wiele zależy od eksploatacji i czyszczenia podłogi. Niestety bardzo częstymi błędami popełnianymi przez domowników, których należy unikać są:

Używanie szczególnie agresywnych chemicznie środków do czyszczenia mebli typu Pronto do czyszczenia podłogi. Tego typu środki mają bardzo silne rozpuszczalniki które mają za zadanie ścierać ciężkie i zaschnięte plamy już po kilku ruchach szmatką. O ile stosowanie ich na meblach z płyty (które pokryte są laminatem) i z okleinami PCV im nie zaszkodzi tak w kontakcie z lakierem olejem podłogowym albo meblami z forniru (plastry drewniane) spowodują jego wypłowienie i przebarwianie. Stosować należy chemię przeznaczoną do czyszczenia parkietu, najlepiej tego samego producenta którego lakier lub olej zastosowano.

Niezabezpieczanie nóg mebli podkładkami. I nie chodzi tutaj o filcowe gdyż one po kilku tygodniach (szczególnie na meblach regularnie przesuwanych po podłodze jak np. krzesła) zbierają one brud a po paru miesiącach są już zbite i twarde jakby ich nie było na tych nogach. Zakładam że nikomu nie będzie się chciało co miesiąc tego przeklejać. Najlepiej zainwestować w podkładki silikonowe pod krzesła a najbardziej niezawodna będzie przezroczysta mata PCV w miejscach na których stoją krzesła lub fotele na kołach - te ostatnie zostawiają charakterystyczne wgniecenia, nawet na twardym drewnie).

-Trzeba też pamiętać (na podłogach lakierowanych) żeby nie stawiać na nich rowerów, nie kłaść na nich gumowych opon - związki siarki z gumy wchodzą w reakcje z lakierem dając czarne plamy które można już tylko zeszlifować. To samo z podeszwami od butów zostawianych w przedpokojach - jeżeli w takich miejscach zdecydujemy się na parkiet najlepiej położyć na nim dywan albo przykryć matą z PCV.

Unikać przeciągania po podłodze ciężkich albo ostro zakończonych przedmiotów - mebli, foteli, sprzętu AGD. Wymagają one zawsze miękkich podkładek albo dywaników. Jeden inwestor przeciągnął po świeżo odnowionej podłodze deskę do prasowania opartą jedną nogą o podłogę co zostawiło wielką długą rysę. 

Zwierzęta domowe - tu dużo zależy od nas, ale mocz chętnie oddawany przez naszego pieszczocha na podłogę dewastuje ją w zastraszającym tempie i powoduje największy wykwit ciemnych plam niż cokolwiek innego (amoniak i kwas moczowy), pazury naszych pupilów też zrobią swoje, szczególnie na schodach. Regularne przepełnianie wodą donic z kwiatami i rozlewanie jej w ten sposób po podłodze może z kolei spowodować powstawanie ciemnych plam na drewnie.

 

Warto mieć to wszystko na uwadze. Dlatego w celu zadbania o jak największa świadomość i satysfakcję Inwestora wręczamy pod koniec prac renowacyjnych szczegółową instrukcję jak eksploatować podłogę aby cieszyć się jej stanem jak najdłużej.